Juggling forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acest forum este creat pentru si de catre jongleri, fie ei amatori sau profesionisti sau...in devenire


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Tips for tricks

+2
Doppelgänger
menseph
6 participanți

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Tips for tricks Empty Tips for tricks Vin Mai 14, 2010 12:36 am

menseph

menseph

Fie ca esti la inceput si ai nevoie de indrumari, fie ca ai deja experienta dar un trick iti da dureri de cap, aici e locul potrivit pentru a cere ajutor.
Am zis ca este nevoie de un astfel de topic pentru ca mie mi-ar fi prins bine cand eram novice ( nu ca acum nu as putea beneficia de pe urma lui). Site-urile nu trateaza intotdeauna problema pe care o ai tu. Asa ca astept sa ne ajutam reciproc prin mici sfaturi sau chiar clipuri demonstrative la nevoie/cerere.

O zi faina si sper ca in timp sa ne adunam cat mai multi pe forum. Jugglers should stick together! Very Happy

2Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Mai 23, 2010 6:15 pm

Doppelgänger

Doppelgänger

Pe mine iar m-a omorat whip-ul zilele astea. Laughing

http://hajustbecauseican.blogspot.com

3Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Mai 23, 2010 6:57 pm

menseph

menseph

sincer nu stiu ce ti-as mai putea spune. keep on trying. Laughing

4Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Mai 23, 2010 7:15 pm

Doppelgänger

Doppelgänger

Pai tocmai asta e. Laughing It goes beyond "tips & tricks", nu prea mai am ce sa-i fac decat sa inchid ochii si sa sper ca la sfarsitul vreunui "show" sa prind whip-ul. Laughing

http://hajustbecauseican.blogspot.com

5Tips for tricks Empty tips for tricks Vin Iul 30, 2010 10:04 pm

vlad



whib?....mmmmda.....am si eu aceasi poroblema cu trickurile in vertax..........mereu scapa sau se incurca si nici 5 secunde nu pot sa il mentin...aveti vreo sugestie? confused

6Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Sam Iul 31, 2010 12:11 am

menseph

menseph

Si eu am avut problema asta la inceput( cred ca toti au) dar acum imi cam iese cum trebuie la vertax. ma rog doar la nivel de stop pe stanga/dreapta si niste sun-uri. next stop... genocide Very Happy

Ce sfat pot sa iti dau e sa exersezi mult Smile da stiu ca e logic si usor de zis. Dar doar asa o sa simti cum trebuie sa mearga treaba.

Dar ca sfat mai exact: ai grija sa nu faci miscari foarte bruste cand il accelerezi/inclini,eu asa faceam initial. Pe langa faptul ca o sa te doara incheieturile daca te joci mult, nici nu te ajuta prea mult, devine mai greu de controlat. Deci incearca sa faci atat cat e nevoie pentru a prinde miscarile de baza. Viteza cat pentru trickuri o sa ai tot timpul sa inveti cum sa ii dai si o sa iti fie mult mai usor.

Un alt lucru care trebuie sa il ai in vedere este ca diaboloul sa nu treaca mai departe de o treime de ata departare de mana dominanta, cu care dai spinul. Daca trece este mai greu sa tii tensiune pe ax cu mana stanga si o sa cada mult mai usor. Deci tine-l cat mai aproape de batul drept, sau stang, nu stiu care e mana ta dominanta. Cel mai usor faci asta intorcandu-te dupa el in ritmul care trebuie si tinand ata tensionata mereu, dar nu stransa foarte tare (tinde sa se rasuceasca diaboloul, mai ales daca ai unul mai usor putin).

Ar fi mai usor sa iti arat dar nu am o camera la indemana si sa ne intalnim nu prea avem cum. Sper ca se intelege ceva si ca te ajuta.
O zi buna.

7Tips for tricks Empty tips for tricks Sam Iul 31, 2010 12:43 pm

vlad



mersi Very Happy despre unele chestii chiar nu aveam idee...........o sa iti urmez sfatul What a Face

8Tips for tricks Empty da.. Joi Aug 26, 2010 4:39 pm

Mach3



As avea si eu nevoie de ceva lamuriri...
Am un Comet Play cu bete de lemn simple si am mereu probleme ca se infasoara ata. Eu am impresia mereu ca este prea ingust axel-ul diabolo-ului. Pana si un nod simplu pe axa (cum este cel de dupa un half sun) imi face ata sa se infasoare extrem de repede daca incerc sa ii mentin viteza. De aici chinese whips canci... si orice trick necesita un wrap pe axel. Ata este noua deci nu cred ca este de la ea...

Alta problema mai am cu suicide-urile. Nu stiu daca e de la mine sau nu dar betele simple din lemn mi se par mult prea usoare. Nu au greutate. Cand eliberez batul de la un chinese suicide el nu urmeaza traiectoria circulara normala ci un fel de arc de cerc care mereu se termina haotic... si mereu am impresia ca sunt facute din hartie sau ceva Laughing .

La grinduri am probleme din cauza betelor intrucat ele nici nu atinga axa, frecarea facandu-se de peretii interiori ai diabolo-ului(de acolo oricata viteza i-as da nu pot mentine un grind mai mult de 4 secunde intrucat se opreste)

In ultimul rand sunt curios cat de mult ar trebui sa se invarta un diabolo in mod normal. Ma uitam pe net la recordul de grinding de vreo 5 minute si nu intelegeam nimic. Eu si daca ii dau viteza foarte mare (prin normal whips) si il tin pe sfoara, diabolo-ul se opreste foarte repede (in jur de 30 sec). De acolo e si problema ca orice trick fac trebuie sa ma opresc sa ii dau viteza.

Intrebarile sunt cam asa:
1. Celalalte diabolo-uri au axele mai late? (altfel nu inteleg cum nu li se infasoara deloc ata)
2. Problemele mele sunt clar de la bete sau din lipsa mea de experienta (am diabolo-ul de aproximativ 2 luni jumatate timp in care m-am jucat destul cu el -minim o ora pe zi)
3. Betele din aluminiu sunt mai inguste decat cele de lemn?(ma refer la cele de lemn stock) intrucat ma gandeam sa achizitonez unele.
Astept sugestii sau explicatii si va multumesc mult

P.S. Sunt din Brasov, daca mai e cineva pe acolo ar fi dragut daca ar ridica mana Razz

9Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Joi Aug 26, 2010 6:39 pm

menseph

menseph

Salut,
Iti raspund pe paragrafe ca e destul de lung postul tau. Sper sa te si ajute cu ceva.

Axul unui diabolo nu variaza chiar asa mult, ma refer la variantele stoc pe care am pus mana, dintre care din pacate nu se numara si comet Play. Cel mai lat fara un kit separat pus pe el este MB Finesse Diabolo. Faptul ca ti se incurca ata nu cred ca tine ata de mult de ax. E o problema intalnita de majoritatea incepatorilor. Eu unul stiu ca o aveam. Trebuie sa te inveti sa nu fortezi wrap-ul pentru a crea tensiunea. Doar jucandu-te o sa iti dai seama cum si cand sa aplici forta.

Cu partea de suicides chiar m-ai facut curios si am scos betele de lemn de la naftalina, pentru ca nu le-am prea folosit. Si intr-adevar pentru mine a fost un inconvenient cand ma jucam cu ele, desi nu sunt cu mult mai usoare decat betele de fibra. Dar m-am obisnuit relativ repede, asadar nu ar trebuii sa ai probleme din cauza betelor, am incercat destule trick-uri cu ele si merg. Si sunt multe persoane care prefera betele de lemn. E vorba de gusturi, stil de joaca, ce iti este tie mai comod Smile Totusi tind sa cred ca betele de lemn capata o miscare mai ciudata putin decat betele cu care sunt obisnuit pentru ca nu au sistemul de prindere a atei prin centrul batului. Te sfatuiesc oricum sa incerci si alte feluri de bete daca ai de unde. Poate poti sa ajungi la un Juggling gathering de prin Bucuresti candva si incerci de la standul Juggler.ro cate ceva. Se merita investitia intr-o pereche de bete de calitatea in opinia mea.

Fara un kit de largire a axului putine diabolouri fac grind direct pe ax. Eu ma joc cu Henry's circus si nu ajung pe ax betele. Trebuie sa aiba spin suficient si sa tii paralel cu axul batul. Tine de tehnica dupa cum ai observat si in clipul/clipurile pentru record. deplasarea corpului pentru a mentine paralel batul cu axul, miscarea mainii pentru a mentine spinul(desi ultima parte nu e asa importanta pentru jocul normal cu diaboloul). Nu sunt un mare fan grinduri dar le pot mentine binisor. Daca tie iti plac vorbeste cu Doppelganger, lui ii plac mai mult trickurile din seria grind. Cuvantul cheie la grind este spin ( de fapt este cuvantul cheie la orice trick)Razz

Pentru a mentine spin intre trick-uri trebuie sa le combini cat mai bine. Anumite trick-uri (cum ar fi orbiturile, infinite suicides cu mana dominanta, aruncarile inalte succesive, care sunt free orbits dar arata altfel pentru public Etc.) confera diabolo-ului viteza prin alunecarea mai mult timp pe ata. O alta idee ar fi sa inveti cat mai multe metode de dat spin pentru a nu observa cei ce te urmaresc aceiasi metoda folosita prea des. Diaboloul isi pierde inevitabil din viteza si nu ai ce sa faci decat sa il mai invarti, prin diferite metode. Si eu pierd spin des si tot trebuie sa accelerez deci am si eu de gandit la partea asta. Very Happy

La viteza maxima diaboloul meu s-a invartit cam un minut. Dar nu am mai testat asta de mult. Nu e foarte important pentru mine.

In concluzie:
1. eu nu am observat o diferenta foarte mare la ax. am depasit obstacolul prin joaca continua Very Happy
2.nu as zice ca e problema dar lipsa ta de experienta are importanta. Joaca-te cat mai mult si fii relaxat. O sa fii surprins cat de natural se invata unele lucruri.
3. betele mele de aluminiu sunt cam cat cele de lemn, iar cele de carbon cu putin mai inguste. Eu te sfatuiesc sa iti cumperi alte bete. E mai probabil sa iti placa decat sa fie mai rau :p

Din pacate nu sunt din brasov dar poate candva o sa trec pe acolo. vreau sa ma intalnesc cu lumea de se joaca cu diabolo-ul prin romania. O cumunitate unita ar fi binevenita. Nu ezita sa imi trimiti PM daca ai intrebari mai mici, care sa nu mertie post. acest lucru probabil e valabil pentru majoritatea membrilor de pe forum.
Daca am scris cu multe greseli sper ca o sa imi fie iertate. Am scris in graba si o sa verific mai tarziu mai bine.Smile

10Tips for tricks Empty Ms Joi Aug 26, 2010 9:14 pm

Mach3



Multumesc mult de reply, chiar mi-a folosit(sau sper cel putin sper ca o sa il folosesc la maxim) Very Happy . Bete noi ma gandeam de mult sa iau probabil si pentru faptul ca cele din aluminiu imi par mai grele ca cele din lemn, dar asta voi vedea.

Am facut un test de spin si la viteza maxima pe care am reusit sa i-o dau a stat pe ata 15 secunde... ceea ce ma face sa ma gandesc ca e o problema. Dar nu e bai, ma joc zilnic si din toamna sunt in Bucuresti la facultate (deci sper sa mai dau de lume).
Numai bine Wink

P.S.
Nu pot spune neaparat ca imi plac grindurile intrucat nu imi ies deloc (pot tine un grind 3-4 secunde pana cand incetineste foarte tare diabolo-ul) dar vreau sa le invat.

11Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Joi Aug 26, 2010 10:23 pm

menseph

menseph

la bucuresti te intalnesti cu mine daca e Wink. acolo fac si eu facultatea. deci se mareste gasca din capitala Very Happy

12Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Vin Aug 27, 2010 2:01 pm

menseph

menseph

pe juggler ai generatia 4. modelul G4. asta cred ca e explicatia. Comparativ preturile la cateva produse mi se par mai mari acolo, dar au unele lucruri care nu le-am gasit pe juggler.
oricum nu stiam de site dar e bine de stiut ca mai promoveaza cineva jonglatul cu un magazin online.

13Tips for tricks Empty ... Vin Aug 27, 2010 2:31 pm

Mach3



Cati oameni umbla in general pe aici? Ca ma gandeam ca sunt destui oameni care se ocupa cu diabolo-ul prin ro

14Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Sept 12, 2010 12:11 am

OANA

OANA
Admin

sunt destui doar trebuie sa-i strangem la un loc cum ar fi acest forum ...

http://jugglingculture.wordpress.com/

15Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Sept 12, 2010 12:14 am

goajuggler

goajuggler

imi recomandati un tutorial pt diabolo de pe youtube? ms in avans

http://www.juggler.ro

16Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Sept 12, 2010 10:56 pm

Mach3



Daca vrei ceva de baza, incepe cu obtinerea vitezei... Nu stiu exact ce sa recomand , asta parea bun https://www.youtube.com/watch?v=xUbPvH54qWs.
Dupa aceea poti cauta la diabolo beginner tricks si gasesti destule acolo... Personal nu am vazut vreunul extrem de organizat Razz

17Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Sept 12, 2010 11:11 pm

goajuggler

goajuggler

eu nu cautam pt mine ca eu sunt fan flowerstick (iar la fstick este un tutorialcare-i categoric cel mai bun). Ma mai intreaba lumea de filmulete de unde sa invete diabolo si nu stiam ce sa le mai zic. ma gandeam le ceva de genul asta, dar pt diabolo:
http://stixguru.com/new/Tricks.htm
mersi oricum:)

http://www.juggler.ro

18Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Sept 12, 2010 11:13 pm

menseph

menseph

goajuggler a scris:imi recomandati un tutorial pt diabolo de pe youtube? ms in avans

Din pacate eu nu am inceput cu tutoriale de pe youtube deci nu prea stiu.Am invatat de la cineva experimentat chestiile de baza.
Poti incerca Diabolotricks pentru ca acopera o gama larga de trick-uri, cu animatii usor de urmarit si inteles in majoritatea cazurilor. Dar cred ca ai mai dat de el.
A fost o serie pe youtube destul de buna dar vad ca a disparut. Neutral

19Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Sept 12, 2010 11:39 pm

goajuggler

goajuggler

mersi mult Smile
Vezi ca pe 9 octombrie, diabolo contest la Giurgiu Very Happy , in curand postam peste tot

http://www.juggler.ro

20Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Dum Sept 12, 2010 11:52 pm

menseph

menseph

Pot sa merg si eu. cheers In sfarsit intalnesc comunitatea de acolo. Tot Alex o sa jurizeze, nu?

21Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Lun Sept 13, 2010 12:25 am

goajuggler

goajuggler

da tot alex. tu de unde esti?

http://www.juggler.ro

22Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Lun Sept 13, 2010 12:33 am

menseph

menseph

Din Moinesti, judetul Bacau. Dar fac facultatea in Bucuresti, unde m-am intalnit cu Alex de cateva ori. Si cu tine pe la streetdelivery ( cand mi-am cumparat si flowerstick) si un gathering.
Incepe sa fim offtopic, dar cred ca o a fim scuzati. Smile Laughing

23Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Mier Sept 22, 2010 11:15 pm

Mach3



Ok, tocmai am facut rost de o pereche de bete din aluminiu de la Henry's. Completand postul meu initial cu probleme ( Smile) ) spun clar (pentru cine nu stie poate ) ca bete de lemn stock sunt mult mai groase. Grindurile au devenit acum normale (cel putin nu mai cad dupa 4 secunde) .

De asemenea problemele la suicide-uri s-au diminuat intrucat betele de aluminiu sunt cam cu 5 cm mai scurte decat cele de lemn si un pic mai grele. De acolo viteza de rotatie mai mare si implicit o traiectorie a batului mai apropiata de ideal.

Un lucru care m-a bulversat este ata care a venit cu betele Henry's Alu (e vopsita in 2 culori , galben si portocaliu). M-am jucat cu ea si fata de ata pe care o foloseam (cea de la play, alba) este complet diferita. Mult mai groasa, cand este detensionata se arcuieste si se indoaie mult mai greu. Am pus efectiv mana pe ea si aproape tot ce nu imi iesea inainte (chinese snaps , iced suicide, infinite suicide si cam orice de la care mi se infasura instant ata)a inceput sa iasa foarte usor (un pic chiar prea usor). Intrebarea este urmatoare:

Ce ata ar trebui sa folosesc?

Cea de la Play este mult mai moale si mai fina dar se infasoara foarte repede. Cea pe care am primit-o de la henry's este mult mai groasa, nu se infasoara nici sa ma chinui dar in schimb am tot timpul impresia ca este rigida (de ex dau mult mai greu viteza in mod normal)

Intreb asta pentru ca nu vreau sa ma obisnuiesc gresit (fie sa fac trickuri prea usor sau prea greu din cauza atei)

24Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Mier Sept 22, 2010 11:50 pm

menseph

menseph

Nu sunt cu mult mai groase. mie nu mi se pare(am avut ambele tiputi de bete). Anyway, poate nu le-am mai comparat de mult). Cat despre grinduri. Este posibil
Mie ata play nu mi-a placut deloc. Ma joc cu ata henrys de la inceput. Chiar daca e putin mai scumpa, pentru mine merita. la viteza nu am avut niciodata probleme de la ea. Si nu cred ca ar trebui sa fie asa mare diferenta din cauza atei la trickuri. Ceva diferente tot o sa fie dar nimic ce nu se depaseste usor daca te obisnuiesti cu un anumit tip. just my 2 cents.

O zi buna.

25Tips for tricks Empty Re: Tips for tricks Joi Sept 23, 2010 8:59 am

Mach3



Well diferenta la mine e ca de la cer la pamant. Cea Henry's pur si simplu se incurca extrem de greu, si asta este o diferenta enorma. Deci ar trebui sa raman cu ata Henry's?

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Subiecte similare

-

» diabolo vertax tricks

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum