Juggling forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acest forum este creat pentru si de catre jongleri, fie ei amatori sau profesionisti sau...in devenire


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Fire Diabolo

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Fire Diabolo Empty Fire Diabolo Lun Mai 24, 2010 5:48 pm

Doppelgänger

Doppelgänger

Am decis sa pun o categorie cu "fire diabolo" separata de "generalitati", pentru a nu se crea o mare ciorba in care sa amestecam 50 de tipuri de jonglat. Very Happy

So....yeah....asta-i pentru eventualii doritori de jonglat cu diabolo cu foc. Wink Nu sunt chestii izvorate din "vasta" mea experienta ca diabolo juggler, ci din experientele altora, adica de pe internet. Laughing But hey, I found them helpful, and so will you, I hope. Very Happy Cel putin o sa va scuteasca de cateva search-uri pe Google.

Pai da, asta-i un diabolo cu foc tipic:

Fire Diabolo Fyrefli-meteor-fire-diabolo-fyrediabolo

Faza naspa la jucaria asta e ca se incinge foarte repede, e foarte greu si daca dai cu el de pamant se cam indoaie. E si destul de scump (obviously) si ai nevoie si de ata speciala din kevlar fiindca aia normala se topeste (cica).

In ceea ce priveste jonglatul cu diabolo cu foc asta era singura alternativa pana mai acum cateva luni cand niste oameni destepti s-au trezit sa faca un kit foarte misto pentru diabolo-urile Mr.Babache Finesse: "Gora's Fire Diabolo Extension Kit for Mr.Babache Finesse".

Fire Diabolo Gora-fire-diabolo-kit-for-mrbabache-finesse

Partile bune ale acestui kit sunt:
-nu se mai incinge tot diabolo-ul, obviously
-este oarecum mai usor
-nu mai e nevoie de ata de kevlar (nu neaparat, cred)
-nu prea mai are ce sa se indoaie cand dai cu el de pamant Laughing
-daca folosesti deja un Finesse, nu te mai cari cu un diabolo in plus dupa tine.

Partile proaste (ca d'eh, sunt si d-astea):
-kitul e numai pentru Mr.Babache Finesse (G1, G2, G3, G4)
-se mareste si mai mult lungimea diabolo-ului, deci daca faci vreun orbit trebuie sa ai mare grija sa nu-ti stergi fata cu kevlarul in flacari.
-e la fel de scump ca si un diabolo normal cu foc
-trebuie sa ai grija ce folosesti pentru kevlar: daca folosesti altceva in afara de parafina, ulei de gatit, ulei de barbecue, este foarte posibil ca flacarile sa fie prea mari si sa-ti topeasca cupele.

Eu o sa-mi iau in curand un kit d-asta fiindca pare ca promite multe si multi zic ca este cea mai buna alternativa.

Si apropo de chestii speciale pentru fire juggling, poate va intrebati (si eu m-am intrebat pana acum) daca e neaparat nevoie de ata speciala de kevlar.

Adevarul e ca indiferent daca folosesti un diabolo cu foc normal sau kitul asta, cel mai bine ar fi sa ai ata de kevlar fiindca nu arde si nu se topeste, in timp ce ata normala da si trebuie sa fii pregatit sa o tot schimbi. Partea proasta la ata de kevlar este ca din cate am auzit te limiteaza serios in ceea ce priveste trick-urile pe care le poti da. Eu o sa raman la ata normala.

http://hajustbecauseican.blogspot.com

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum